AD 1066

Napsal Matěj Gause dne 14.10. 2008 v 19.28

Je tomu 942 let, co jeden z největších vojevůdců středověku Vilém Dobyvatel zvítězil v bitvě u Hastingsu a my máme tu možnost si zopakovat kousek zajímavé historie !

Hodnocení

7.8

Žánr

strategie

Platforma

Platforma neur?ena

Distributor

Handy-Games

Vývojové studio

Handy-Games

Web

Verdikt

Návrat do temného středověku se povedl. I když nám hra nabídne nám ten stejný herní systém, jako u Panzer Tactics, tak přesto se jedná o velmi pěkné provedení vzrušujících klíčových momentů té doby.

Vrátit se do drsného středověku, ve kterém se odehrávaly největší velkolepé bitvy, se nám už jen tak nepodaří. Ty krvavé časy jsou dávno pryč. Spanilí rytíři zmizeli v propadlišti dějin, a proto musíme sáhnout po skvělých zaručených hrách. Handy-Games nám připravili historickou tahovou strategii AD 1066,ve které se vrátíme do časů Viléma Dobyvatele, který si svými mocenskými choutky dělal nárok na trůn Anglie. V roli tohoto panovníka se pustíte do invaze ve velkém stylu a zároveň si zopakujete poutavé dějiny, které se autoři snažili co nejpřesněji a nejinteraktivněji přiblížit obyčejnému hráči. Nebál bych se označit tento krok za moderní nástroj dějepisu.

Po krátkém tutoriále zjistíte, že se celá hra náramně podobá Panzer Tactics 2. Na chlup stejný herní systém vyvolává rozporuplné dojmy. Podobnost je skutečně pozoruhodná, jejich rozdíl není výraznější, než rozdíl mezi poker and online poker Ve skrytu duše jsem si přál, aby hra přišla s nečím neotřelým a znovu zopakovala úspěch série Townsmen. Bohužel žádné takové pompézní přivítání se nekoná a musíme se smířit s realitou. Monstrózní válečná kampaň začíná vyloděním vojsk Viléma Dobyvatele na pobřeží Anglie. Pohrdání anglickými jednotkami je zřejmé už z prvních komentářů, ve kterých si autoři neodpustili vtipné poznámky o slavných osobnostech dávné historie. Z Filipa Sličného se tak rázem stává největší zbabělec a z anglických vojáků ta nejhorší hrozba celé historie.

Herní systém zůstává stejný. Stále se jedná o tahovou strategii, ve které se střídáte s protivníkem. Každá jednotka má rolovací menu, ze kterého si pohodlně vyberete vhodnou akci. Jednotliví znaživci mohou být odměněni hvězdičkami. Bonusové body dostane každá jednotka, pokud zvolíte vhodnou kombinaci pro útok. Napřiklad, když pošlete jezdectvo proti kopiníkům, můžete se směle označit za největšího iniciátora masakru, ale pokud využijete všechny taktické smysly a proti kopiníkům postavíte lukostřelce, nebo pěchotu, tak se můžete korunovat na pravoplatného stratéga.


 Bitevní prostředí doznalo větších zmeň. Statické objekty byly nahrazeny hýbající se vegetací a dalšímí krásnými prvky, které vylepšily celkový dojem z grafické podoby. Na taktické mapě se tradičně nachází záchytné body, přesněji řečeno vesnice, které musíte obsadit, aby vám pokorný lid platil daně. Z malé osady se dá vybudovat velký hrad, který splňuje zároveň obrannou úlohu. V případě, že vám teče do bot, není nic jednoduššího než nasázet jednotky do hradu. Automaticky se jim zvýší obrana a odolávají mnohem déle. Včetně obranné funkce mají velké pevnosti k dispozici rekrutování nových typů jednotek, kterých je v AD 1066 bohužel pouhých 9.


Chabá variabilita dobových jednotek trochu zamrzí při pomyšlení, že v Panzer Tactics 2 jich bylo mnohem víc. Hold středověk nebyl přívětivý k novému válečnictví. Trochu lépe to už vypadá s taktickou částí, ve které dostanete možnost ukázat vaše strategické schopnosti. Jednotlivé oddíly mají své zkušenosti, podle kterých se projevují v boji. Morálku vojáků podpoří kapitáni Zároveň se ve hře objevuje na 9 typů terénů, které se dájí strategicky využít. Vše jsme tu už jednou měli v Panzer Tactics, přesto mě strategie od mistrů AD 1066 neobyčejně bavila.Obtížnost se jeví, jako mnohem benevolentnější než v Panzer Tactics, a tak by se konečně k podobným hrám mohlo dostat více nezasvěcených. K dispozici jsou i dva módy – multiplayer a Mlha Války, která ještě prohloubí taktický zážitek. Historická část AD 1066 patří k velmi přesnému ztvárnění té doby. Autoři se opravdu snažili začlenit všechny klíčové události slavné bitvy u Hastingsu, která vyvrcholí buď vaši porážkou nebo naprostou zkázkou anglo-saských vojsk pod vedením sira Harolda Godwinsona. Novou historii máte plně ve svých rukou, tak bojujte do posledního muže ! 


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit. Pokud nemáte účet můžete se zaregistrovat.

avatar

TomCS
15.10.2008
17.09

No stredověk mi sedí více než 2.světová tak uvidíme.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ

HRY DO MOBILU

God of War: Betrayal

God of War: Betrayal

Pokud chce Kratos získat zpět svou pozici boha války, musí využít destruktivní zbraně a magické útoky.

Tournament Arena Soccer 3D

Tournament Arena Soccer 3D

Tournament Arena Soccer 3D je unikátní java hra, fotbal ve 3D prostředí. Bitva na hřišti začíná! Zvolte si svůj tým a vyhrávejte zápasy! K dispozici je...

Facebreaker

Facebreaker

Zasyp soupeře údery, ať ani rána nepadne vedle v této boxerské arkádě! Znič mimořádně silné protivníky s jedinečnými styly a unikátními pohyby....